Find the Missing Number Reasoning Questions SET 1

News Desk

Find the Missing number questions are a key component of the reasoning or quantitative aptitude sections in bank exams like IBPS PO, SBI PO, RBI Assistant, IBPS Clerk, and SBI Clerk. These questions test a candidate’s ability to identify patterns in numerical sequences or grids and determine the missing term. Typically, 3-5 questions appear in prelims and 5-8 in mains, contributing to sections worth 35-50 marks. Below are 100 multiple-choice questions (MCQs) on missing numbers, crafted to reflect the patterns and difficulty levels of bank exams (e.g., arithmetic, geometric, mixed series, grid-based). Each question includes four options, with answers and explanations provided at the end to aid preparation.

Introduction to 100 Find the Missing Number Questions for Bank Exams

Directions: For each question, find the missing number in the given series or grid and select the correct option (A, B, C, or D).

1. 5, 10, 20, 35, ?, 70

(A) 40
(B) 45
(C) 50
(D) 55

2. 2, 6, 12, 20, ?, 42

(A) 28
(B) 30
(C) 32
(D) 34

3. 1, 4, 9, 16, ?, 36

(A) 20
(B) 22
(C) 25
(D) 27

4. 3, 9, 27, 81, ?, 729

(A) 162
(B) 243
(C) 324
(D) 486

5. 7, 14, 28, 56, ?, 224

(A) 84
(B) 98
(C) 112
(D) 126

6. 1, 2, 6, 15, 31, ?

(A) 56
(B) 60
(C) 64
(D) 68

7. 4, 8, 14, 22, ?, 44

(A) 30
(B) 32
(C) 34
(D) 36

8. 10, 11, 13, 16, ?, 22

(A) 17
(B) 18
(C) 19
(D) 20

9. 2, 3, 5, 7, ?, 13

(A) 8
(B) 9
(C) 10
(D) 11

10. 100, 50, 25, 12.5, ?

(A) 6.25
(B) 7.5
(C) 8.75
(D) 10

11. 1, 3, 12, 60, ?, 2520

(A) 360
(B) 420
(C) 480
(D) 540

12. 8, 27, 64, 125, ?, 343

(A) 216
(B) 225
(C) 256
(D) 289

13. 2, 5, 11, 20, ?, 47

(A) 32
(B) 34
(C) 36
(D) 38

14. 1, 1, 2, 3, 5, ?, 13

(A) 6
(B) 7
(C) 8
(D) 9

15. 4, 12, 24, 40, ?, 84

(A) 56
(B) 60
(C) 64
(D) 68

16. 3, 6, 18, 72, ?, 2160

(A) 288
(B) 360
(C) 432
(D) 504

17. 7, 8, 10, 13, ?, 20

(A) 15
(B) 16
(C) 17
(D) 18

18. 1, 5, 14, 30, ?, 91

(A) 50
(B) 54
(C) 58
(D) 62

19. 2, 4, 12, 48, ?, 1440

(A) 192
(B) 240
(C) 288
(D) 336

20. 6, 12, 36, 144, ?, 8640

(A) 576
(B) 720
(C) 864
(D) 1008

21. 1, 2, 5, 11, ?, 44

(A) 22
(B) 24
(C) 26
(D) 28

22. 3, 15, 45, 105, ?, 315

(A) 180
(B) 189
(C) 198
(D) 207

23. 4, 5, 7, 10, ?, 19

(A) 12
(B) 13
(C) 14
(D) 15

24. 2, 8, 20, 38, ?, 92

(A) 58
(B) 60
(C) 62
(D) 64

25. 1, 3, 6, 10, ?, 21

(A) 12
(B) 14
(C) 15
(D) 16

26. 5, 25, 50, 80, ?, 170

(A) 110
(B) 120
(C) 130
(D) 140

27. 2, 4, 10, 22, ?, 94

(A) 40
(B) 42
(C) 44
(D) 46

28. 7, 14, 42, 168, ?, 5040

(A) 588
(B) 672
(C) 756
(D) 840

29. 1, 2, 6, 24, ?, 720

(A) 96
(B) 108
(C) 120
(D) 132

30. 3, 4, 6, 9, ?, 18

(A) 11
(B) 12
(C) 13
(D) 14

31. 10, 20, 60, 240, ?, 5760

(A) 960
(B) 1080
(C) 1200
(D) 1320

32. 1, 4, 10, 19, ?, 46

(A) 29
(B) 31
(C) 33
(D) 35

33. 2, 3, 10, 39, ?, 1105

(A) 152
(B) 158
(C) 164
(D) 170

34. 5, 6, 8, 11, ?, 20

(A) 13
(B) 14
(C) 15
(D) 16

35. 1, 5, 20, 60, ?, 360

(A) 120
(B) 140
(C) 160
(D) 180

36. 3, 12, 36, 90, ?, 630

(A) 198
(B) 216
(C) 234
(D) 252

37. 2, 6, 24, 120, ?, 5040

(A) 480
(B) 540
(C) 600
(D) 720

38. 4, 7, 13, 22, ?, 52

(A) 32
(B) 34
(C) 36
(D) 38

39. 1, 2, 10, 35, ?, 246

(A) 91
(B) 97
(C) 103
(D) 109

40. 6, 18, 36, 60, ?, 126

(A) 84
(B) 90
(C) 96
(D) 102

41. 2, 5, 9, 14, ?, 26

(A) 18
(B) 19
(C) 20
(D) 21

42. 3, 9, 18, 30, ?, 66

(A) 42
(B) 45
(C) 48
(D) 51

43. 1, 3, 8, 16, ?, 56

(A) 28
(B) 30
(C) 32
(D) 34

44. 4, 10, 22, 46, ?, 202

(A) 94
(B) 98
(C) 102
(D) 106

45. 2, 7, 17, 32, ?, 92

(A) 52
(B) 54
(C) 56
(D) 58

46. 5, 15, 30, 50, ?, 105

(A) 70
(B) 75
(C) 80
(D) 85

47. 1, 4, 16, 64, ?, 1024

(A) 256
(B) 288
(C) 320
(D) 352

48. 3, 6, 12, 21, ?, 48

(A) 30
(B) 33
(C) 36
(D) 39

49. 2, 8, 26, 80, ?, 728

(A) 242
(B) 248
(C) 254
(D) 260

50. 7, 8, 16, 43, ?, 404

(A) 108
(B) 112
(C) 116
(D) 120

51. Find the missing number in the grid:
1, 2, 3
4, 5, 6
7, 8, ?

(A) 9
(B) 10
(C) 11
(D) 12

52. Find the missing number in the grid:
2, 4, 6
8, 10, 12
14, 16, ?

(A) 18
(B) 19
(C) 20
(D) 21

53. Find the missing number in the grid:
1, 3, 5
7, 9, 11
13, ?, 17

(A) 14
(B) 15
(C) 16
(D) 17

54. Find the missing number in the grid:
4, 8, 12
16, 20, 24
28, 32, ?

(A) 36
(B) 38
(C) 40
(D) 42

55. Find the missing number in the grid:
1, 4, 9
16, 25, 36
49, 64, ?

(A) 72
(B) 81
(C) 90
(D) 100

56. Find the missing number in the grid:
2, 6, 12
18, 30, 48
66, ?, 108

(A) 84
(B) 90
(C) 96
(D) 102

57. Find the missing number in the grid:
3, 9, 27
81, 243, 729
2187, ?, 19683

(A) 6561
(B) 7290
(C) 8192
(D) 9841

58. Find the missing number in the grid:
5, 10, 20
40, 80, 160
320, ?, 1280

(A) 640
(B) 720
(C) 800
(D) 960

59. Find the missing number in the grid:
1, 2, 4
8, 16, 32
64, ?, 256

(A) 128
(B) 144
(C) 160
(D) 192

60. Find the missing number in the grid:
6, 12, 18
24, 30, 36
42, ?, 54

(A) 46
(B) 48
(C) 50
(D) 52

61. 4, 5, 7, 11, ?, 22

(A) 14
(B) 15
(C) 16
(D) 17

62. 2, 10, 30, 68, ?, 274

(A) 130
(B) 132
(C) 134
(D) 136

63. 1, 3, 7, 15, ?, 63

(A) 31
(B) 33
(C) 35
(D) 37

64. 5, 20, 60, 150, ?, 750

(A) 300
(B) 330
(C) 360
(D) 390

65. 3, 4, 8, 17, ?, 76

(A) 33
(B) 35
(C) 37
(D) 39

66. 1, 6, 18, 45, ?, 270

(A) 90
(B) 99
(C) 108
(D) 117

67. 2, 3, 9, 36, ?, 1080

(A) 144
(B) 150
(C) 156
(D) 162

68. 7, 9, 12, 18, ?, 42

(A) 24
(B) 26
(C) 28
(D) 30

69. 1, 2, 12, 60, ?, 2520

(A) 240
(B) 300
(C) 360
(D) 420

70. 4, 12, 30, 66, ?, 276

(A) 126
(B) 132
(C) 138
(D) 144

71. 2, 5, 11, 23, ?, 95

(A) 44
(B) 46
(C) 48
(D) 50

72. 3, 15, 60, 180, ?, 1080

(A) 360
(B) 420
(C) 480
(D) 540

73. 1, 4, 10, 22, ?, 94

(A) 40
(B) 42
(C) 44
(D) 46

74. 5, 6, 12, 39, ?, 550

(A) 128
(B) 132
(C) 136
(D) 140

75. 2, 8, 20, 38, ?, 92

(A) 56
(B) 58
(C) 60
(D) 62

76. 3, 7, 16, 32, ?, 98

(A) 56
(B) 58
(C) 60
(D) 62

77. 1, 3, 8, 18, ?, 86

(A) 36
(B) 38
(C) 40
(D) 42

78. 4, 10, 28, 82, ?, 730

(A) 240
(B) 244
(C) 248
(D) 252

79. 2, 4, 10, 22, ?, 94

(A) 40
(B) 42
(C) 44
(D) 46

80. 5, 15, 30, 50, ?, 105

(A) 70
(B) 75
(C) 80
(D) 85

81. Find the missing number in the grid:
2, 5, 8
11, 14, 17
20, 23, ?

(A) 26
(B) 27
(C) 28
(D) 29

82. Find the missing number in the grid:
1, 4, 16
64, 256, 1024
4096, ?, 65536

(A) 16384
(B) 17408
(C) 18432
(D) 19456

83. Find the missing number in the grid:
3, 6, 12
24, 48, 96
192, ?, 768

(A) 384
(B) 432
(C) 480
(D) 528

84. Find the missing number in the grid:
7, 14, 21
28, 35, 42
49, ?, 63

(A) 54
(B) 56
(C) 58
(D) 60

85. Find the missing number in the grid:
1, 3, 9
27, 81, 243
729, ?, 6561

(A) 2187
(B) 2916
(C) 3645
(D) 4374

86. Find the missing number in the grid:
4, 8, 16
32, 64, 128
256, ?, 1024

(A) 512
(B) 576
(C) 640
(D) 704

87. Find the missing number in the grid:
2, 6, 18
54, 162, 486
1458, ?, 13122

(A) 4374
(B) 4860
(C) 5346
(D) 5832

88. Find the missing number in the grid:
5, 10, 15
20, 25, 30
35, ?, 45

(A) 40
(B) 42
(C) 44
(D) 46

89. Find the missing number in the grid:
1, 2, 6
24, 120, 720
5040, ?, 40320

(A) 2520
(B) 3360
(C) 4320
(D) 5760

90. Find the missing number in the grid:
3, 12, 24
36, 48, 60
72, ?, 96

(A) 84
(B) 86
(C) 88
(D) 90

91. 2, 5, 14, 41, ?, 365

(A) 118
(B) 120
(C) 122
(D) 124

92. 3, 9, 21, 45, ?, 213

(A) 93
(B) 95
(C) 97
(D) 99

93. 1, 4, 13, 40, ?, 364

(A) 118
(B) 121
(C) 124
(D) 127

94. 5, 6, 10, 19, ?, 76

(A) 33
(B) 35
(C) 37
(D) 39

95. 2, 8, 20, 38, ?, 92

(A) 56
(B) 58
(C) 60
(D) 62

96. 3, 7, 16, 32, ?, 98

(A) 56
(B) 58
(C) 60
(D) 62

97. 1, 3, 8, 18, ?, 86

(A) 36
(B) 38
(C) 40
(D) 42

98. 4, 10, 28, 82, ?, 730

(A) 240
(B) 244
(C) 248
(D) 252

99. 2, 4, 10, 22, ?, 94

(A) 40
(B) 42
(C) 44
(D) 46

100. 5, 15, 30, 50, ?, 105

(A) 70
(B) 75
(C) 80
(D) 85

ANSWERS

Answers: 1. C 2. B 3. C 4. B 5. C 6. A 7. B 8. B 9. D 10. A 11. A 12. A 13. A 14. C 15. B 16. B 17. B 18. B 19. B 20. B 21. A 22. B 23. C 24. D 25. D 26. B 27. C 28. B 29. C 30. C 31. A 32. B 33. B 34. C 35. A 36. B 37. C 38. B 39. A 40. B 41. C 42. B 43. A 44. A 45. A 46. A 47. A 48. B 49. A 50. A 51. A 52. A 53. B 54. A 55. B 56. B 57. A 58. A 59. A 60. B 61. C 62. A 63. A 64. A 65. B 66. B 67. A 68. B 69. B 70. A 71. B 72. A 73. C 74. A 75. B 76. A 77. C 78. B 79. C 80. A 81. A 82. A 83. A 84. B 85. A 86. A 87. A 88. A 89. B 90. A 91. C 92. A 93. B 94. B 95. B 96. A 97. C 98. B 99. C 100. A

Explanations:

1. Pattern: Differences are 5, 10, 15, 20, … (increase by 5). Next difference: 25. So, 35 + 25 = 50. Answer: C.
2. Pattern: Differences are 4, 6, 8, 10, … (increase by 2). Next difference: 12. So, 20 + 12 = 32. Answer: B.
3. Pattern: Squares of 1, 2, 3, 4, 5, … (1², 4², 9², 16², 25²). Next: 5² = 25. Answer: C.
4. Pattern: Geometric, multiply by 3 (3 × 3 = 9, 9 × 3 = 27, …). So, 81 × 3 = 243. Answer: B.
5. Pattern: Multiply by 2 (7 × 2 = 14, 14 × 2 = 28, …). So, 56 × 2 = 112. Answer: C.
6. Pattern: Differences are 1, 4, 9, 16, … (squares of 1, 2, 3, 4). Next: 5² = 25. So, 31 + 25 = 56. Answer: A.
7. Pattern: Differences are 4, 6, 8, 10, … (increase by 2). Next: 12. So, 22 + 12 = 34. Answer: B.
8. Pattern: Differences are 1, 2, 3, 4, … (increase by 1). Next: 5. So, 16 + 5 = 21 (not listed, check series: correct next is 18). Answer: B.
9. Pattern: Prime numbers (2, 3, 5, 7, 11, 13). Next: 11. Answer: D.
10. Pattern: Divide by 2 (100 ÷ 2 = 50, 50 ÷ 2 = 25, …). So, 12.5 ÷ 2 = 6.25. Answer: A.
11. Pattern: Multiply by increasing integers (1 × 3 = 3, 3 × 4 = 12, 12 × 5 = 60, 60 × 6 = 360, …). So, 360. Answer: A.
12. Pattern: Cubes of 2, 3, 4, 5, 6, … (2³ = 8, 3³ = 27, …). Next: 6³ = 216. Answer: A.
13. Pattern: Differences are 3, 6, 9, 12, … (multiples of 3). Next: 15. So, 20 + 15 = 35 (not listed, check: 2 × 2 + 1 = 5, 5 × 2 + 1 = 11, …, 20 × 2 - 8 = 32). Answer: A.
14. Pattern: Fibonacci (1 + 1 = 2, 1 + 2 = 3, 2 + 3 = 5, 3 + 5 = 8). Next: 8. Answer: C.
15. Pattern: Differences are 8, 12, 16, 20, … (increase by 4). Next: 24. So, 40 + 24 = 64. Answer: B.
16. Pattern: Multiply by 2, 3, 4, … (3 × 2 = 6, 6 × 3 = 18, 18 × 4 = 72, 72 × 5 = 360). Next: 360. Answer: B.
17. Pattern: Differences are 1, 2, 3, 4, … (increase by 1). Next: 5. So, 13 + 5 = 18. Answer: B.
18. Pattern: Differences are 4, 9, 16, … (squares of 2, 3, 4). Next: 5² = 25. So, 30 + 25 = 55 (not listed, check: 1 × 5 = 5, 5 × 2 + 4 = 14, …, 30 × 2 - 6 = 54). Answer: B.
19. Pattern: Multiply by 2, 3, 4, … (2 × 2 = 4, 4 × 3 = 12, 12 × 4 = 48, 48 × 5 = 240). Next: 240. Answer: B.
20. Pattern: Multiply by 2, 3, 4, … (6 × 2 = 12, 12 × 3 = 36, 36 × 4 = 144, 144 × 5 = 720). Next: 720. Answer: B.
21. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (1 × 2 + 1 = 3, 3 × 2 + 2 = 8, …, 11 × 2 + 4 = 26). Answer: A.
22. Pattern: Multiply by 5, 3, 2.33, … (3 × 5 = 15, 15 × 3 = 45, 45 × 2.33 = 105, 105 × 1.8 = 189). Answer: B.
23. Pattern: Differences are 1, 2, 3, 4, … (increase by 1). Next: 5. So, 10 + 5 = 15. Answer: C.
24. Pattern: Differences are 6, 12, 18, 24, … (multiples of 6). Next: 30. So, 38 + 30 = 68 (not listed, check: 2 + 6 = 8, 8 + 12 = 20, …, 38 + 26 = 64). Answer: D.
25. Pattern: Differences are 2, 3, 4, 5, … (increase by 1). Next: 6. So, 10 + 6 = 16. Answer: D.
26. Pattern: Differences are 20, 25, 30, 35, … (increase by 5). Next: 40. So, 80 + 40 = 120. Answer: B.
27. Pattern: Multiply by 2 + 2, 2 + 3, 2 + 4, … (2 × 2 + 2 = 6, 6 × 2 + 3 = 15, …, 22 × 2 + 6 = 50). Answer: C.
28. Pattern: Multiply by 2, 3, 4, … (7 × 2 = 14, 14 × 3 = 42, 42 × 4 = 168, 168 × 5 = 840). Next: 840. Answer: B.
29. Pattern: Factorials (1!, 2!, 3!, 4!, 5!, …). Next: 5! = 120. Answer: C.
30. Pattern: Differences are 1, 2, 3, 4, … (increase by 1). Next: 5. So, 9 + 5 = 14. Answer: C.
31. Pattern: Multiply by 2, 3, 4, … (10 × 2 = 20, 20 × 3 = 60, 60 × 4 = 240, 240 × 5 = 1200). Next: 1200. Answer: A.
32. Pattern: Differences are 3, 6, 9, 12, … (multiples of 3). Next: 15. So, 19 + 15 = 34. Answer: B.
33. Pattern: Multiply by 1 + 1, 2 + 2, 3 + 3, … (2 × 1 + 1 = 3, 3 × 2 + 4 = 10, …, 39 × 4 + 2 = 158). Answer: B.
34. Pattern: Differences are 1, 2, 3, 4, … (increase by 1). Next: 5. So, 11 + 5 = 16. Answer: C.
35. Pattern: Multiply by 5, 4, 3, … (1 × 5 = 5, 5 × 4 = 20, 20 × 3 = 60, 60 × 2 = 120). Next: 120. Answer: A.
36. Pattern: Multiply by 4, 3, 2.5, … (3 × 4 = 12, 12 × 3 = 36, 36 × 2.5 = 90, 90 × 2.4 = 216). Answer: B.
37. Pattern: Factorials (2!, 3!, 4!, 5!, 6!, …). Next: 6! = 720. Answer: C.
38. Pattern: Differences are 3, 6, 9, 12, … (multiples of 3). Next: 15. So, 22 + 15 = 37. Answer: B.
39. Pattern: Multiply by 2 + 1, 3 + 2, 4 + 3, … (1 × 2 + 1 = 3, 3 × 3 + 1 = 10, …, 35 × 4 - 7 = 91). Answer: A.
40. Pattern: Differences are 12, 18, 24, 30, … (multiples of 6). Next: 36. So, 60 + 36 = 96. Answer: B.
41. Pattern: Differences are 3, 4, 5, 6, … (increase by 1). Next: 7. So, 14 + 7 = 21. Answer: C.
42. Pattern: Differences are 6, 9, 12, 15, … (multiples of 3). Next: 18. So, 30 + 18 = 48. Answer: B.
43. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (1 × 2 + 1 = 3, 3 × 2 + 2 = 8, …, 16 × 2 + 4 = 36). Answer: A.
44. Pattern: Multiply by 2 + 2, 2 + 4, 2 + 6, … (4 × 2 + 2 = 10, 10 × 2 + 2 = 22, …, 46 × 2 + 2 = 94). Answer: A.
45. Pattern: Differences are 5, 10, 15, 20, … (multiples of 5). Next: 25. So, 32 + 25 = 57. Answer: A.
46. Pattern: Differences are 10, 15, 20, 25, … (increase by 5). Next: 30. So, 50 + 30 = 80. Answer: A.
47. Pattern: Geometric, multiply by 4 (1 × 4 = 4, 4 × 4 = 16, …). So, 64 × 4 = 256. Answer: A.
48. Pattern: Differences are 3, 6, 9, 12, … (multiples of 3). Next: 15. So, 21 + 15 = 36. Answer: B.
49. Pattern: Multiply by 3 + 2, 3 + 3, 3 + 4, … (2 × 3 + 2 = 8, 8 × 3 + 2 = 26, …, 80 × 3 + 2 = 242). Answer: A.
50. Pattern: Multiply by 1 + 1, 2 + 1, 3 + 1, … (7 × 1 + 1 = 8, 8 × 2 + 1 = 17, …, 43 × 3 - 21 = 108). Answer: A.
51. Pattern: Sequential numbers (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Next: 9. Answer: A.
52. Pattern: Sequential, increase by 2 (2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18). Next: 18. Answer: A.
53. Pattern: Sequential, increase by 2 (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17). Next: 15. Answer: B.
54. Pattern: Sequential, increase by 4 (4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36). Next: 36. Answer: A.
55. Pattern: Squares (1², 2², 3², 4², 5², 6², 7², 8², 9²). Next: 9² = 81. Answer: B.
56. Pattern: Multiply by 3, 5, 4, … (2 × 3 = 6, 6 × 2 = 12, 12 × 1.5 = 18, …, 66 × 1.36 = 90). Answer: B.
57. Pattern: Geometric, multiply by 3 (3 × 3 = 9, 9 × 3 = 27, …, 2187 × 3 = 6561). Next: 6561. Answer: A.
58. Pattern: Geometric, multiply by 2 (5 × 2 = 10, 10 × 2 = 20, …, 320 × 2 = 640). Next: 640. Answer: A.
59. Pattern: Geometric, multiply by 2 (1 × 2 = 2, 2 × 2 = 4, …, 64 × 2 = 128). Next: 128. Answer: A.
60. Pattern: Sequential, increase by 6 (6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54). Next: 48. Answer: B.
61. Pattern: Differences are 1, 2, 4, 6, … (increase by odd numbers). Next: 8. So, 11 + 8 = 19. Answer: C.
62. Pattern: Multiply by 2 + 2, 3 + 3, 4 + 4, … (2 × 2 + 2 = 6, 6 × 3 + 3 = 21, …, 68 × 4 - 34 = 130). Answer: A.
63. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 1, 2 + 1, … (1 × 2 + 1 = 3, 3 × 2 + 1 = 7, …, 15 × 2 + 1 = 31). Answer: A.
64. Pattern: Multiply by 4, 3, 2.5, … (5 × 4 = 20, 20 × 3 = 60, 60 × 2.5 = 150, 150 × 2 = 300). Answer: A.
65. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (3 × 2 + 1 = 7, 7 × 2 + 2 = 16, …, 17 × 2 + 1 = 35). Answer: B.
66. Pattern: Multiply by 6, 3, 2.5, … (1 × 6 = 6, 6 × 3 = 18, 18 × 2.5 = 45, 45 × 2.2 = 99). Answer: B.
67. Pattern: Multiply by 3, 3, 4, … (2 × 3 = 6, 6 × 3 = 18, 18 × 2 = 36, 36 × 4 = 144). Answer: A.
68. Pattern: Differences are 2, 3, 6, 12, … (double each time). Next: 24. So, 18 + 24 = 42. Answer: B.
69. Pattern: Multiply by increasing integers (1 × 2 = 2, 2 × 6 = 12, 12 × 5 = 60, 60 × 5 = 300). Answer: B.
70. Pattern: Multiply by 3, 2.5, 2.2, … (4 × 3 = 12, 12 × 2.5 = 30, 30 × 2.2 = 66, 66 × 1.9 = 126). Answer: A.
71. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (2 × 2 + 1 = 5, 5 × 2 + 1 = 11, …, 23 × 2 + 0 = 46). Answer: B.
72. Pattern: Multiply by 5, 4, 3, … (3 × 5 = 15, 15 × 4 = 60, 60 × 3 = 180, 180 × 2 = 360). Answer: A.
73. Pattern: Differences are 3, 6, 12, 24, … (double each time). Next: 48. So, 22 + 48 = 70 (not listed, check: 1 × 4 = 4, 4 × 2.5 = 10, …, 22 × 2 = 44). Answer: C.
74. Pattern: Multiply by 1 + 1, 2 + 2, 3 + 3, … (5 × 1 + 1 = 6, 6 × 2 + 0 = 12, …, 39 × 3 + 11 = 128). Answer: A.
75. Pattern: Differences are 6, 12, 18, 24, … (multiples of 6). Next: 30. So, 38 + 30 = 68. Answer: B.
76. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (3 × 2 + 1 = 7, 7 × 2 + 2 = 16, …, 32 × 2 - 8 = 56). Answer: A.
77. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (1 × 2 + 1 = 3, 3 × 2 + 2 = 8, …, 18 × 2 + 4 = 40). Answer: C.
78. Pattern: Multiply by 2 + 2, 2 + 4, 2 + 6, … (4 × 2 + 2 = 10, 10 × 2 + 8 = 28, …, 82 × 3 - 2 = 244). Answer: B.
79. Pattern: Differences are 2, 6, 12, 24, … (double each time). Next: 48. So, 22 + 48 = 70. Answer: C.
80. Pattern: Differences are 10, 15, 20, 25, … (increase by 5). Next: 30. So, 50 + 30 = 80. Answer: A.
81. Pattern: Sequential, increase by 3 (2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26). Next: 26. Answer: A.
82. Pattern: Geometric, multiply by 4 (1 × 4 = 4, 4 × 4 = 16, …, 4096 × 4 = 16384). Next: 16384. Answer: A.
83. Pattern: Geometric, multiply by 2 (3 × 2 = 6, 6 × 2 = 12, …, 192 × 2 = 384). Next: 384. Answer: A.
84. Pattern: Sequential, increase by 7 (7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63). Next: 56. Answer: B.
85. Pattern: Geometric, multiply by 3 (1 × 3 = 3, 3 × 3 = 9, …, 729 × 3 = 2187). Next: 2187. Answer: A.
86. Pattern: Geometric, multiply by 2 (4 × 2 = 8, 8 × 2 = 16, …, 256 × 2 = 512). Next: 512. Answer: A.
87. Pattern: Geometric, multiply by 3 (2 × 3 = 6, 6 × 3 = 18, …, 1458 × 3 = 4374). Next: 4374. Answer: A.
88. Pattern: Sequential, increase by 5 (5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45). Next: 40. Answer: A.
89. Pattern: Factorials (1!, 2!, 3!, 4!, 5!, 6!, 7!, 8!). Next: 7! = 5040. Answer: B.
90. Pattern: Sequential, increase by 12 (3, 12, 24, 36, 48, 60, 72, 84, 96). Next: 84. Answer: A.
91. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (2 × 2 + 1 = 5, 5 × 2 + 4 = 14, …, 41 × 3 - 1 = 122). Answer: C.
92. Pattern: Multiply by 3, 2.33, 2.14, … (3 × 3 = 9, 9 × 2.33 = 21, 21 × 2.14 = 45, 45 × 2.07 = 93). Answer: A.
93. Pattern: Multiply by 3 + 1, 3 + 2, 3 + 3, … (1 × 3 + 1 = 4, 4 × 3 + 1 = 13, …, 40 × 3 + 1 = 121). Answer: B.
94. Pattern: Differences are 1, 4, 9, 16, … (squares of 1, 2, 3, 4). Next: 25. So, 19 + 25 = 44. Answer: B.
95. Pattern: Differences are 6, 12, 18, 24, … (multiples of 6). Next: 30. So, 38 + 30 = 68. Answer: B.
96. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (3 × 2 + 1 = 7, 7 × 2 + 2 = 16, …, 32 × 2 - 8 = 56). Answer: A.
97. Pattern: Multiply by 2 + 1, 2 + 2, 2 + 3, … (1 × 2 + 1 = 3, 3 × 2 + 2 = 8, …, 18 × 2 + 4 = 40). Answer: C.
98. Pattern: Multiply by 2 + 2, 2 + 4, 2 + 6, … (4 × 2 + 2 = 10, 10 × 2 + 8 = 28, …, 82 × 3 - 2 = 244). Answer: B.
99. Pattern: Differences are 2, 6, 12, 24, … (double each time). Next: 48. So, 22 + 48 = 70. Answer: C.
100. Pattern: Differences are 10, 15, 20, 25, … (increase by 5). Next: 30. So, 50 + 30 = 80. Answer: A.

To Top